Strategia Rozwoju Państwa Polskiego
Pomimo ponad 30 lat niepodległości nasza klasa polityczna nie potrafiła stworzyć żadnej strategii rozwoju naszego Państwa. Nie dość iż nie mamy opracowanego takiego dokumentu to nie wiemy jakie są cele dla naszego kraju, jakie polityczne cele, jakie zadania dla Sił Zbrojnych, na jakie gałęzie gospodarki stawiamy w naszym rozwoju, a jakie mają pozostać na dotychczasowym poziomie, jaka jest polityka zagraniczna, itp., itd.
Czas aby sformułować taką Strategię jak czynią to dominujące w Świecie kraje. Dlatego chcemy rozpocząć dyskusję nad tym jak powinno być to nasze miejsce na Świecie. Taka strategia powinna być co pewien czas korygowana i uzupełniania, w miarę zmian w naszym otoczeniu. Prezentowane poniżej zagadnienia to tylko część elementów Strategii Rozwoju Państwa Polskiego nad którymi chcemy podjąć prace.
- Czwarta Rewolucja Przemysłowa już się zaczęła na Świecie. Pierwsza – „Wiek Pary” wyniosła na przełomie XVIII i XIX wieku, do przodującej pozycji Wielką Brytanię i to ona stała się krajem nr 1 na Świecie. Druga – „Wiek Elektryczności” na przełomie XIX i XX wieku wyniosła do rangi mocarstw takie kraje jak Niemcy, Japonię czy Włochy. To te kraje wraz z Rosją, Francją, USA i Wielką Brytanią decydowały o losach Świata w XX wieku. Trzecia – „Wiek Komputerów” wywindował w XX wieku do przodującej roli w gospodarce takie kraje jak USA, Japonia, Korea a także mniejsze kraje azjatyckie. W żadnych z tych rewolucji Polska udziału nie brała. Obecnie zaczyna się IV Rewolucja Przemysłowa oparta min. na sztucznej inteligencji, mieszanej rzeczywistości, cyberprzestrzeni i eksploatacji kosmosu. Czy Polska weźmie w niej udział? Na razie działania naszych polityków nie wskazują na to. Chcemy zatem przede wszystkim postawić na rozwój uczelni technicznych w Polsce, Badania i Rozwój w sektorze prywatnym wspieranym finansowo przez Państwo, wsparcie przełomowych technologii i zakotwiczenie ich w Polsce (przykład grafenu czy ogniw perowskitów świadczy o całkowitej nieudolności naszej klasy politycznej w tym zakresie), rozwój polskich marek technologicznych na poziomie Światowym.
- Obecnie Polska de facto nie istnieje w światowym handlu. Pełnimy funkcję poddostawców, w zasadzie nie istotnych nie tylko dla krajów na Świecie, jak również mało istotnych dla większości krajów UE (poza najbliższymi sąsiadami). Nasza klasa polityczna się z tym pogodziła. My uważamy że stać nas abyśmy awansowali do Światowej Ekstraklasy. Szansę widzimy przede wszystkim we wspieraniu polskiego sektora nowoczesnych technologii oraz tych firm które rozpoczęły ekspansję ogólnoświatową. Wsparcie dla każdej firmy która wychodzi poza granicę Polski będzie naszym priorytetem. Stworzenie polskich marek znanych na całym Świecie podobnych do tych jak Nokia, Saab, Samsung jest w naszym zasięgu.
- Polska stoi przed historycznym wyborem strategicznym, czy zamykamy się w granicach etnograficznych i dalej tworzymy państwo unitarne, narodowe, czy też wzorem naszych przodków dążymy do szczególnych relacji z naszymi sąsiadami ze wschodu? W tym szczególnie Ukrainy (która też dojrzewa do pewnych rozwiązań) ale też w stosunku do Białorusi, która już na początku lat 90-tych proponowała nam unię. To bardzo ważna kwestia którą jako naród, musimy określić w ciągu najbliższych lat. Od razu trzeba tutaj zaznaczyć iż nie chodzi tutaj na nagłe wdrażanie tego typu decyzji, tylko o rodzaj mapy drogowej na najbliższych kilkadziesiąt lat (raczej 70-80 lat, niż 20-30 lat). Czy chcemy przejąć przywództwo w tej części Europy i być arsenałem demokracji i wolności czy raczej decydujemy się na role zwykłego, szarego członka Unii Europejskiej? Musimy sobie odpowiedzieć na to zasadnicze pytanie w ciągu najbliższych 2-3 lat podczas intensywnych debat i dyskusji. Inaczej inni za nas udzielą odpowiedzi.
- Kosmos i jego eksploatacja to kolejna dziedzina która będzie decydować o naszej przyszłości, być może nawet na kilkaset lat. Brak zdecydowanych działa obecnej klasy politycznej, powoduje iż mimo potencjału Polska jest w ogonie krajów, które w tym zakresie prowadzą działania. Naszym zdaniem trzeba jasno sformułować nasze cele w kosmosie za 10-25-50 lat. Muszą one być powszechnie znane, jak i koszty ich.
- Zagrożenia dla człowieka jako gatunku pojawiają się z wielu stron: sztuczna inteligencja, biotechnologia, pandemie, możliwy kontakt z cywilizacją poza ziemską, to jedne z wielu zagrożeń. Musimy jasno sformułować nasze stanowisko jako narodu wobec tych zagrożeń, przyjąć założenia jakimi będziemy się kierować aby nie dopuścić do w/w zagrożeń, przyjąć odpowiednie prawa i je aktualizować wraz z rozwojem naszej wiedzy i nauki. A przede wszystkim prowadzić narodową dyskusję nad tymi procesami i zjawiskami które mogą zagrozić naszej egzystencji.
Jaka jest Twoja reakcja?